Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Mikołaj Ferenc - fortepian

 

 

Mikołaj Ferenc – wrocławski pianista, urodził się 04 sierpnia 1986 r. w Ostrowii Mazowieckiej. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, gdzie w 2005 roku ukończył Liceum muzyczne. Następnie kontynuował studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, które ukończył pod kierunkiem prof. Andrzeja Pikula oraz dr Mileny Kędry w 2011 r.

Absolwent Mistrzowskich Studiów Podyplomowych zrealizowanych na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego w 2013 r.

Uczestniczył również w licznych kursach mistrzowskich gdzie doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem m. in. prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Aleksieja Orłowieckiego, prof. Adama Wodnickiego, prof. Tamasa Ungara, prof. Marka Mosia, prof. Tadeusza Gadziny, prof. Janiny Romańskiej-Werner dr. hab. Marcina Sikorskiego.

Pianista brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych m. in w Pordenone (Włochy 2009), Rzymie (Włochy 2011), Łódź (2013). Białystok (2018) w duecie fortepianowym. Jest laureatem III nagrody na II Międzynarodowym Konkursie pianistycznym w Warszawie (Polska 2014).

Mikołaj Ferenc występował wielokrotnie z sukcesem w projektach, nagraniach, prawykonaniach i  koncertach w kraju i zagranicą m.in. w : Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Dusznikach Zdroju- Dworek im. Chopina, Rzymie, we Wrocławskiej i Krakowskiej Filharmonii.

W 2014 roku został dwukrotnie zaproszony do Niemiec (Hannover) na recital fortepianowy z muzyką polskich, węgierskich i rosyjskich kompozytorów.

W sezonie artystycznym 2014 wykonał 40 recitali fortepianowych we współpracy z Agencją Artystyczną Pro Arts.

Zagrał wiele koncertów Chopinowskich w 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina m. in. Chopin Non-stop na krakowskiej Akademii Muzycznej.

Jest aktywnym członkiem Dolnośląskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina z siedzibą we Wrocławiu. Z towarzystwem tym współorganizuje koncerty oraz festiwale muzyczne. Jako pianista występował również z krakowską, akademicką orkiestrą symfoniczną wykonując m. in. partię koncertującą fortepianu w I Symfonii Dymitra Szostakowicza w Filharmonii Krakowskiej.

Artysta występował na wieczorach lisztowskich organizowanych przez Dolnośląskie Towarzystwo im. Ferenca Liszta we Wrocławiu. Prowadzi aktywną działalność koncertową, występując jako solista jak i kameralista w takich składach jak: Duet fortepianowy, Trio fortepianowe, Kwartet fortepianowy, jak również w duecie ze skrzypcami i wiolonczelami.

W sierpniu 2014 aktywnie uczestniczył w XXI Międzynarodowym Kursie pianistycznym organizowanym przez Towarzystwo im. Ferenca Liszta we Wrocławiu, pracując pod kierunkiem wybitnych pedagogów fortepianu, profesorów Andrzeja Jasińskiego i Aleksieja Orłowieckiego. Podczas kursów wystąpił na wieczorze lisztowskim wykonując kompozycje Fryderyka Chopina w Dworku chopinowskim w Dusznikach Zdrój.

Pianista prowadzi aktualnie klasę fortepianu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, jego uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia w krajowych oraz międzynarodowych konkursach pianistycznych na aktualny dorobek pedagogiczny Mikołaja Ferenca składa się ok. 25 nagród i wyróżnień. Pianista akompaniuje także w klasie skrzypiec i wiolonczel, zdobywając liczne nagrody za wyróżniający się akompaniament fortepianu. W październiku 2019 r. pianista został uhonorowany Nagrodą Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce.

Mikołaj Ferenc wraz z dr Katarzyną Kluczewską od 2015 roku współtworzy duet fortepianowy Wratislavia Piano Duo. Ostatnim osiągnięciem zespołu jest I Nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Lugano w Szwajcarii. Duet aktualnie pracuje nad nagraniem debiutanckiej płyty z utworami polskich kompozytorów.

Data dodania: 2022-04-27 16:36:01
Data edycji: 2022-05-10 09:03:36
Ilość wyświetleń: 767

Konkursy

Wszystko o konkursach
Zobacz więcej

Ochrona Danych Osobowych

Obowiązek informacyjny
Zobacz więcej

Kalendarz

Dokumenty do pobrania

Przydatne dokumenty, pliki
Zobacz więcej
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej